Nyílegyenes

2019.nov.25.
Írta: Derwish komment

Sötét energiák akkumulátorai

https://www.youtube.com/watch?v=BIaPrM6_pJc

Hamvas Béla naplójában található a következő idézet:
“Az emberismeret mértéke: felismerni, hogy kicsoda milyen hatalmak szolgálatában áll.”

Az elmúlt napokban Németh Sándor, a Hit Gyülekezete vezető lelkésze botrányos, jógáról alkotott véleményétől volt hangos az internet és a sajtó. Sok mindent állított, akit érdekelnek a részletek megtalálja őket a neten. Én csak egyet emelnék ki : "a jógázás a démontiszteletre rendelt mozgási kultúra."

Nem áll szándékomban a jóga védelmére kelni hiszen, akit kicsit is érdekel a téma az tudhatja, hogy miről szól a hiteles ösvény. Sajnos Németh Sándor kijelentései arról árulkodnak, hogy még a legelemibb tájékozódásra sem volt hajlandó a témakört illetően és a napjainkban elterjedt és divattá silányult, jógaként emlegetett talajtornából indul ki, amit úton-útfélen árulnak a stúdiókban. Ez olyan, mintha valaki az asztrológiát a bulvármagazinok asztrológiai rovata alapján ítélné meg. Azt már csak mellékesen jegyzem meg, hogy a jóga hiteles nyolcas ösvényének magasabb gyakorlatai megtalálhatóak a kereszténységben is. A meditációt, kontemplációt gyakorolják a kolostorokban is, hasonlóan ahhoz, ahogyan a buddhista vagy hindu szerzetesek.

De nem is ez itt a lényeg, hanem inkább az a jelenség, amit Németh Sándor reprezentál és ami mellet nem lehet szó nélkül elmenni. Szerintem a fenti videó önmagáért beszél, de ha valaki nem foglalkozik spiritualitással, az nagy valószínűség szerint nem érti, nem tudja értelmezni a látottakat. Korábbi írásaimban már több helyen is bemutattam sarlatánokat, hamis tanítókat, bizniszgurukat. Ezek mindig is voltak a történelem során, de a mai világkorszakban még intenzívebb és széleskörűbb a működésük. A jelenség nagyon összetett, vannak közöttük kevésbé ártalmasak, de sajnos vannak olyanok is, akik nagyon komoly károkat tudnak okozni. Miután belefutottam a fenti videóba, eszembe jutott Szepes Mária egyik írása, ami A mennyország álkulcsa című könyvében jelent meg az Édesvíz kiadó gondozásában. Remekül bemutatja a sarlatánok között megfigyelhető három alaptípust, segítve ezzel a keresők tájékozódását és a helyes megkülönböztetést.  

Szepes Mária hazánk egyik legkiemelkedőbb és leghitelesebb spirituális tanítója volt, óriási műveltséggel, tapasztalati háttérrel rendelkezett. A fentebb említett írásából azt a részt emeltem ki, amelyik a legkártékonyabb sarlatán típusra vonatkozik:

"A harmadik csoportba tartoznak a téboly határán mozgó fanatikusok. A dühödt térítők. Acsarkodó szektaalapítók ők, akiknek a kezében állandóan láthatatlan korbács suhog. Ha megvakarják őket, gyakran kiderül róluk, hogy rangrejtve élnek, mert valójában igen súlyos és előkelő bibliai alakok inkarnációi. Mindenesetre úgy viselkednek, mint egy nagyon mérges természetű, gyanúsan emberszabású, égi diktátor zord és teljhatalmú földi helytartói. Azokat, akik nem rájuk esküsznek vakon - tehát néhány kegyelt lelken kívül az egész világot - legszívesebben száműznék saját külön büntetőtáborukba, a pokolba - persze a szeretet lángpallosával. Itt a fő motívum a fanatizmus. A rögeszme. Eliphas Levi érdekesen nyilatkozott egy ilyen harmadik csoportbeli sarlatánról. Valamelyik tisztelője egy különös jelenségeket létrehozó, de nyilvánvalóan eszelős emberre hívta fel a figyelmét. Rá akarta venni, hogy látogassa meg, és kísérletezzék vele. Eliphas Levi kereken elutasította: „Nem megyek, barátom! - mondta. - Félek. Az őrület ragályos!" Pedig Eliphas Levi mágus volt, az idéző és elhárító mantrák, ősi rituálék legnagyobb tudósa, beavatottja. Kétségtelen, hogy a harmadik csoportban van a legtöbb szuggesztivitás, mert e fanatikus megszállottak voltaképpen sötét energiák akkumulátorai; elemi erővel megsokszorozott démoni hatások ömlenek át rajtuk, s jaj annak, aki nem tudja magát elszigetelni tőlük. Az érzelmesség és a hiszékenység egyenes vezetője ennek a romboló áramnak, amely azzal, akibe belehatol, vad vitustáncot járat az összeroskadásig."

Úgy érzem, hogy ennél tökéletesebben már nem is lehetne bemutatni egy szektavezért. Hátborzongató belegondolni abba, hogy egy ilyen triviális bizniszegyház, mint a Hit Gyülekezete, államilag elismert, történelmi egyházként működhet, iskolákat tarthat fent. Németh Sándor a tulajdonosa a legjelentősebb ellenzéki televíziónak az ATV-nek. Nem lehetett véletlen, hogy a gyülekezet, a Fidesz egyháztörvény módosításának köszönhetően tudott megfelelni a történelmi egyház kategóriának. Az önmagát polgári keresztény mázzal bekenő Fidesz semmilyen szentségtelenségtől nem riad vissza a szavazatvásárlás érdekében, de az ellenzék is boldogan elücsörög Németh televíziójában. Azon, hogy Németh nyíltan a Fidesz mellet kampányolt a legutóbb gyülekezetében nem meglepő, régebben, amíg érdeke úgy tartotta az SZDSZ-t támogatta. Már a kezdetek óta dörgölődzik a hatalomhoz.

Nem szoktam politikával foglalkozni csak akkor, ha van valamilyen spirituális vonatkozás. Ez a jelenség is túlmutat a politikán és látható, hogy a hatalom milyen gátlástalanul használja fel a vallást céljai eléréséhez még attól sem riad vissza, hogy egy sötét, álkeresztény szektával szövetkezzen. Persze a helyzet valószínűleg fordított, mert nem kétséges, hogy inkább a "létrontó erők" azok, amik ezeket az embereket, pártokat és egyházakat a saját céljaikra használják.

Elrettentés gyanánt két cikk:

https://www.hitgyulekezete.hu/hirek/hit-gyulekezete-teologiai-foiskolajan-tartott-eloadast-semjen-zsolt

https://24.hu/belfold/2019/11/07/fidesz-kozeli-papok-felszentel-puskas-stadion-hit-gyulekezet-koves-slomo/

     

Megvilágosodás, szamádhi.

1_jsrs3cwc7rwtrul_zmyrpa.jpeg

Napjainkban egyre jobban érzékelhető a fogalmak devalvációja. Együttérzés, szeretet, őszinteség, megvilágosodás és még sorolhatnám a pozitív, spirituális jelentést hordozó példákat. Nap mint nap találkozhatunk ezek üres pufogtatásával a közösségi oldalakon hömpölygő idézetekben, főleg azoknál, akik valamiért fontosnak tartják, hogy önmaguk spirituális beállítottságát állandóan hangsúlyozzák a nyilvánosság felé. Számtalan önmagát megvilágosodottnak beállító "tanító" is felbukkant és előszeretettel zsonglőrködik ezen fogalmakkal, de az eltúlzott szereplési kényszer, aminek hatása alatt állnak, pont az ellenkezőjét támasztja alá. Korábbi írásaimban már sokat foglalkoztam a hamis tanítók jelenségével, több ilyen gurut is bemutattam azért, hogy rávilágítsak a viselkedésükben rejlő ellentmondásokra. Ezekből a devianciákból látható, hogy nagyon távol állnak a megvilágosodottság állapotától, ezért tanításaiknak sincs túl sok értéke. Persze önmagában a viselkedésből még nem lehet végső következtetést levonni, de az általuk tanítottakból már igen. Az önjelölt guruknál az egyik legjellemzőbb tévedés a megvilágosodás helytelen értelmezése, bemutatása.  

Most a valódi, hiteles megvilágosodás fogalmát szeretném letisztázni, aminek megértéséhez a szamádhi, a meditáció legmagasabb állapotainak megértése visz a legközelebb. Régebben már ezt is kifejtettem részletesen, ezért itt most csak a lényegre összpontosítok. (Korábbi bejegyzés: https://nyilegyenes.blog.hu/2017/12/16/meditacio_figyelem)

Amint láthatjuk három fő szamádhit különböztethetünk meg, (vannak rendszerek, ahol sokkal többet, de azok csak árnyalatok):

1. Szavikalpa szamádhi: Itt az Önvaló jelenlétét még testtudattal és gondolatformák áramlása kíséretében tapasztaljuk, de ezekkel nem áll fenn az azonosságérzet. Amint kilépünk ebből az állapotból újra visszaáll a normál, hétköznapi, test-elmével azonosult állapot.

 2. Kévala nirvikalpa szamádhi: Ebben az állapotban teljes az Önvalóval történő egyesülés, a test-elme komplexum leoldódik, a gyakorló tudatosság vesztés nélkül átéli az "objektiválatlan" Üresség állapotát. Ez még ideiglenes, a visszatérés után visszaáll a normál állapot, viszont a szavikalpa szamádhi pillanatok alatt elérhető bárhol, bármikor, elég egy kis befelé fordulás.

3. Szahadzsa nirvikalpa szamádhi: Ez a végső, természetes állapot, a megvilágosodás. A karmacsírák, mentális hajlamok megsemmisülnek és ezért a Forrással, az Önvalóval való kapcsolat nem szűnik meg többé. Teljesen mindegy, hogy van testtudat vagy nincs, a gondolatok áramlása nem érinti már. Ezt azért is fontos hangsúlyozni, mert rengeteg téves tanítás van ezzel kapcsolatban, ami az elme/ego megszűnésével jellemzi a megvilágosodást. Ez teljesen lehetetlen, hiszen a bölcsnek a megvilágosodás után is folytatnia kell földi életét, és az elme bizonyos alakjaira ehhez szükség van. A természet törvényei mindenkire vonatkoznak, legfeljebb rá már nem olyan mértékben hatnak mint egy átlagemberre. Az egójához való viszony átalakul, az ego a magasabb Én közvetítőjévé, csatornájává válik. Valójában az egoizmus szűnik meg. Végső szempontból nézve nincs két én és a megvilágosodás beálltával ez a felismerés realizálódik. A kettő egy lesz, ami mindig is egy volt, de a mentális hajlamok figyelmet a mulandóság oldalára szűkítő mechanizmusa miatt kettőnek látszott.

Itt csak redukálva mutattam be a különböző szamádhikat a megvilágosodás fogalmának megértése kedvéért, ami végső soron nem más, mint a szahadzsa állapot. A következő idézet Ramana Maharhsitől, fogja teljessé tenni ennek az állapotnak a megértését, amiből látni fogjuk, hogy miért fontos figyelembe venni az "alacsonyabb" fokozatokat is:

"A szahadzsa, a természetes állapot az, amikor az ember folyamatosan megmarad e szamádhik valamelyikében, legyen az akár a szavikalpa, akár a nirvikalpa."

Itt a hangsúly a folyamatosságon van. A folyamatosságnak át kell fognia az ébrenlétet, az álmot és az álom nélküli mély alvást is. Ébrenléti és álom állapotban a szavikalpa szamádhi áll fent, ami egy "tanúsági" szemlélet a jelenségekre, a mély alvásban pedig a kevala nirvikalpa, a minden formától, megnyilvánulástól mentes, tiszta Önmagunkra való tudatosság: a Tudatosság tudatossága. Láthatjuk tehát, hogy a szahadzsa szamádhi nem más, mint a szavikalpa és a kevala nirvikalpa "váltakozása", attól függően, hogy az Önvaló szemlélete előtt az Örökkévalóság mulandó, objektiválódott, káprázati, vagy megnyilvánulatlan, idő fölötti oldala jelenik meg.

A megvilágosodás fogalmára rengeteg tévképzet rakódott az idők során, sokan úgy gondolják, hogy paranormális képességek társulnak hozzá, fényjelenségek, telepátia, mindentudás, tisztánlátás stb. (ezek az elme, ego magasabb képességei) Az tény, hogy a nagy megvilágosodott bölcsek körül történtek érdekes anomáliák, de nem mindegyiknél, és ők ennek nem voltak tudatában. Önmagában a mágikus erők megléte sem jelent még megvilágosodottságot. Minden embernek egyéni sorsa van, ezért a bölcseknél sem egyformán zajlottak le a folyamatok. Nincs semmilyen felállítható szabály és törvényszerűség, voltak olyanok is, akik soha nem gyakoroltak semmit és spontán beállt náluk a végső állapot, de volt olyan is, akinek még évekig kellet gyakorolnia az első bepillantás után, hogy stabilizálódjon. Persze az ilyen spontán megvilágosodás nagyon ritka és egy másik inkarnáció káprázatban már biztos, hogy voltak előzményei.

Ráadásul a különböző, keleti és nyugati spirituális hagyományok eltérő fogalomrendszert használnak, ezért aztán mindenki ragaszkodik az általa követett irányzat sugallta igazsághoz, ami szintén nem visz közelebb a megértéshez. Irányzatoktól függetlenül egy dolog biztosan jellemzi a megvilágosodást, ami nem más, mint a tudatosság állandósága az összes tudatállapotban (ébrenlét-álom-mély alvás). Ha valaki ezt így megéli, akkor már elmondhatja magáról, hogy megvilágosodott, ha még nem akkor folytatni kell a gyakorlást.

"Ha az ember rendszeresen gyakorol, képes rászoktatni magát arra, hogy befelé forduljon, s belül megtalálja az Önvalót. Az embernek állhatatosan és folytonosan törekednie kell, amíg a felismerés állapota véglegessé nem válik számára. Amint az erőfeszítés megszűnik, az állapot természetessé válik, és egy folyamatos energiaáramlás által a Legfőbb átveszi az irányítást az illető fölött. Amíg ez maradandóan természetessé és megszokott állapotoddá nem válik, addig tudd, hogy nem realizáltad az Önvalót, csak bepillantást nyertél Abba. Az Önvalót megvalósított lélek továbbra is kapcsolatban maradhat a működő testtel, az érzékekkel és az elmével, anélkül, hogy önmagát a testtel azonosítaná" - Ramana Maharshi

A Kegyelem folyamatos energiaáramlása az az Erő, ami megtartja a tudatosságot a tudatállapotok közötti frekvenciaváltás során, és ez az Erőháttér állítja be, tartja fenn a szamádhi állapotait is. Azok a tanítások, amelyek csak pusztán a tudatosságra teszik a hangsúlyt hiányosak, féloldalasak, hiszen minden ember alaptapasztalata a tudatosság, az "énvagyokság", de a figyelemszétszóródás miatt ez nem vezet az Önvaló "teljes" felismeréséhez. A Tudatosság érintése ebben az Erőben (shakti) "lakik", a káprázati oldalon ennek az erőnek a megnyilvánulásában ismerhető fel, és a koncentráció-meditáció gyakorlása teszi lehetővé, hogy feltámadjon. Miután ezt megtörténik már nem kell erőfeszítést tenni, elég csak elcsendesedni, vagy még azt sem, ha az állapot már teljes. Természetesen a teljes megvilágosodás egy nagyon ritka jelenség, Nisargadatta Maharaj szerint tízmillióból kb. egy embernek sikerül, de ez valójában nem számít, hiszen a részleges bepillantások is komoly eredménynek számítanak és a sors szempontjából üdvözítőek, mivel az élet értelme nem más, mint a tudatosság megtisztítása, felemelése, lényünk esszenciájának kibontakoztatása.

     

süti beállítások módosítása